Не встиг добігти кінця період Різдвяних свят, який в нас традиційно завершується на Водохреща, як Верховна Рада позбавила представників легальної української індустрії азартних розваг можливості й надалі залишатися на спрощеній системі оподаткування. За відповідний законопроект віддали голоси 303 народні обранці.
Український гральний бізнес: муки зростання та постійні негаразди
Про те, як відроджувався український легальний гемблінг, писалося багато та докладно. Процес був не простим, адже противників легалізації чимало. Зрештою, після внесення численних поправок, відповідний закон було прийнято в 2020 році, хоча перше читання законопроекту відбулося ще в 2019 році. Насправді очікування величезних надходжень до бюджету не справдилися. Серед причин експерти називали:
- занадто високу вартість ліцензій;
- чималі податки.
На український легальний ринок вийшло не так багато операторів, як на те сподівалися. Великою проблемою стали нелегальні гральні заклади, які не збиралися так просто припиняти роботу. На розвиток легального грального бізнесу негативно вплинули спочатку викликаний пандемією коронавірусу карантин, а згодом і війна. Саме тому в березні минулого року парламент ввів спрощену систему оподаткування, аби захистити українські компанії від можливого банкрутства та запобігти відходу міжнародних операторів із вітчизняного ринку. Так, податкові надходження від грального бізнесу після переходу на спрощену систему суттєво знизилися. Тому, наприклад, податку на прибуток було сплачено за рік лише 53,6 млн грн. З іншого боку, оператори справно продовжували вносити до державної скарбниці кошти за видані ліцензії (загалом 1,16 млрд грн) та активно допомагали армії та постраждалим від атак ворога людям (сума благодійних пожертв становить понад 0,5 млрд грн.). Якби гральні заклади взагалі пішли з ринку, не вдалося б зібрати і цього.
Які перспективи очікують ринок азартних розваг?
Дати однозначну відповідь важко. Йде війна і багато чого буде залежати від ходу бойових дій. Автори законопроекту очікують від грального бізнесу різкого зростання платежів до бюджету після переходу на повну ставку оподаткування. Однак експерти налаштовані не так оптимістично та не виключають ситуації, коли додаткове податкове навантаження, особливо на тлі можливого загострення бойових дій, змусить деяких легальних операторів піти з українського ринку, або продовжити працювати нелегально.
На правах реклами