Чи до вподоби рівнянам нове свято

Щасливе
16.08.2017  12:10

“Центр дослідження і відродження Волині”, який протягом майже десяти років активно відновлює зразки українського старовинного одягу, виступив з цікавою ініціативою – запровадити в Україні День традиційного автентичного костюма, адже вишиванка – лише невелика частина національного образу. Рівняни матимуть шанс оцінити творіння рівненських ткаль та долучитись до свята, яке вперше стартуватиме в Україні.

Таке свято відбудеться вже 3 вересня. Автори задуму спочатку планують влаштувати День традиційного автентичного костюма у Рівному а потім започаткувати його і на всеукраїнському рівні, пише газета “День”.

Ініціює таке дійство громадська організація «Центр дослідження і відродження Волині». Уже упродовж  майже десяти років тут займаються відновленням зразків старовинного одягу. Так, майстриням, зокрема, вдалося відродити легендарне полотно – серпанок. Його ткали з тонкої, майже прозорої, нитки з особливого льону. Раніше одяг із серпанку використовувався як  весільне вбрання, яке також носили на великі свята, а ще в ньому виходили перший день на жнив. Загалом майстриням вдалося відродити майже три десятки старовинних костюмів. Вони також реконструювали декілька типів взуття і взялися за верхній одяг.

«На сьогодні у нас відзначають День вишиванки. Але автентичний костюм складається з багатьох компонентів. Це і сорочка зі старовинним орнаментом, і запаска, і літник, і намітка. Хотілося б, щоб  був збережений увесь цей одяг, а не лише один його елемент, щоб він пішов у життя. Але це лише одна з причин, чому ми вирішили ініціювати День традиційного автентичного костюма, – пояснює керівник ГО «Центр дослідження і відродження Волині» Володимир Дзьобак. – Річ у тім, що навіть ті традиційні костюми, які тією чи іншою мірою побутують в Україні і відроджуються, – селянського типу. А існувала ще й міська культура, яка зараз дуже мало представлена.  Тим часом вбрання, яке реконструюють, належить переважно до ХІХ-ХХ століть, і зовсім нема одягу пізнішого періоду, за рідким виключенням. Особливо мало розвивається відтворення так званих шляхетських костюмів. А українська шляхта була завжди. Інше питання – її віросповідання. Тому таке вбрання також варто представити. І останньою причиною, яка стала підґрунтям для втілення  нашого задуму є те, що в Україні проживає 130 народностей. Вони є громадянами держави, роблять свій внесок у її розбудову. Тому повинен бути день, коли вони зможуть вийти у своєму традиційному вбранні і представити його».

Автор: Тетяна ІЛЬНИЦЬКА

, , , , , , , переглядів: 1 455


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *