Звісно ж, ідеальний варіант розвитку подій — це коли вдається зберегти добросусідські відносини, переконавши незговірливих співвласників поступитися власною точкою зору. Зробити це можна, аргументувавши, що лише комплексне утеплення будинку є справді ефективним. Натомість утеплення окремих квартир не лише є неестетичним та обійдеться дорожче, однак водночас може спричинити серйозні негативні наслідки у вигляді тріщин у стіні будинку (що виникають через перепади температур на стику утепленої та неутепленої квартир), плісняви, сирості тощо.
Однак що робити, коли навіть після всіх можливих доводів співвласники, котрі не бажають «утеплюватися», продовжують стояти на своєму?
Якщо проаналізувати чинне законодавство, можна дійти однозначного висновку: описані дії таких співвласників є неправомірними.
Рівнянам: з наступного місяця зросте розмір допомоги по безробіттю
Так, згідно із ч. 5 ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-ІІІ (далі — Закон № 2866), рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов’язковим для всіх співвласників.
Наголошуємо: для ВСІХ, а не лише тих, хто голосував за його прийняття. Тобто якщо достатня кількість голосів була віддана «ЗА» утеплення, і було узгоджено розмір грошових внесків, тим, хто під час голосування виявився в меншості, не лишається нічого іншого, як їх сплачувати.
Водночас звертаємо увагу: згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 17 Закону № 2866, для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов’язків ОСББ має право звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та в повному обсязі сплачувати всі встановлені внески та платежі, у т.ч. відрахування до резервного та ремонтного фондів. Додаткового підкреслимо, що на практиці перспективи ОСББ у подібних спорах хороші: див., для прикладу, рішення ВССУ від 09.10.2013 р. у справі № 6-660св13 та Святошинського районного суду від 06.09.2016 р. у справі № 759/3928/16-ц (набрало законної сили), у яких суд задовольнив позовні вимоги ОСББ, що стягували з таких же незговірливих співвласників суми боргу за послуги з утеплення будинку.
З 1 квітня в аптеках на Рівненщині з’являться безкоштовні ліки
ПІДСУМУЙМО. Якщо окремі співвласники всупереч ухваленому на загальних зборах рішенню відмовляються брати фінансову участь в утепленні будинку, удаватися до так званого «клаптикового» утеплення будинку ми категорично не радимо. У подібній ситуації в ОСББ є надійний спосіб вирішення проблеми — звернутися до місцевого загального суду.
Вікторія Туманова,
юрист м. Київ