Власні доходи місцевих бюджетів прогнозуються на рівні 250,4 млрд грн, що на 21% більше, ніж цього року, при цьому планується що місцеві бюджети також отримають офіційні трансферти (дотації та субвенції з центрального бюджету) на суму 279 млрд грн, що на 6% більше, ніж у цьому році.
Проект державного бюджету на 2018 рік містить кілька новацій для місцевих бюджетів.
Найголовнішими з них є припинення, так званого, митного експерименту. Його суть полягала в тому, що половина суми від перевиконання плану регіональної митниці зараховувалася в спеціальний фонд обласного бюджету для ремонту доріг у відповідному регіоні.
Цей формат фінансування ремонту доріг неодноразово критикували експерти. Замість нього місцеві бюджети отримають субвенцію розміром 11,4 млрд на ремонт та будівництво доріг.
Дещо зміниться структура трансфертів, що відображає як зміну пріоритетів та завдань, так і прогрес у виконанні певних проектів.
При цьому базова дотація (надається з державного бюджету місцевим бюджетам для вирівнювання податкоспроможності територій – VoxConnector) для місцевих бюджетів зросте на 38,9% до 8,2 млрд грн.
У 2018 році місцеві бюджети самостійно покриватимуть пільги на комунальні послуги на суму приблизно 7 млрд грн. Субсидії продовжить оплачувати державний бюджет, за рахунок субвенції в розмірі 55 млрд.
Також буде значно збільшена підтримка проектів місцевих громад через Державний фонд регіонального розвитку – на 130% (до 8,1 млрд грн). Видатки ж місцевих бюджетів заплановані на рівні 520,7 млрд грн.
Додатково, з місцевих бюджетів буде вилучено до державного бюджету (реверсна дотація) 8,6 млрд грн, що вдвічі більше, ніж в поточному році.
Олександр Кашко, економіст Центру економічної стратегії.