В Україні триває період карантинних обмежень, коли людям не дозволено пересуватися групами більше, ніж дві людини, дотримуватися маскового режиму, а в прикордонних областях цими вихідними навіть впроваджено комендантську годину.
Про те, чи законні такі карантинні обмеження та чи можна уникнути штрафів ми вирішили дізнатися у рівненського юриста Павла Нікінюка:
?Карантинні обмеження: законодавче регулювання та особисте сприйняттяПостановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін…
Опубліковано Pavlo Nikitiuk Середа, 8 квітня 2020 р.
Постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» від 02.04.2020 року № 255 на всій території України продовжено карантин до 24 квітня 2020 р.
Також даною постановою на період карантину встановлено ряд жорстких обмежень.
Сьогодні хотілося б зупинитися на трьох конкретних обмеженнях, які між собою пов’язані, зокрема про те, що заборонено до 24 квітня 2020 р.:
– з 6 квітня 2020 р. перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно;
– відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності;
– відвідування спортивних та дитячих майданчиків.
☑️Відносно першого моменту – перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, вважаю, що виконання даного обов’язку не може бути покладено на громадян, адже якщо ми зайдемо в аптеку, в якій схочемо купити захисну маску чи респіратор, то отримає відповідь, що таких засобів не має і не відомо коли вони будуть. І тут ще одна проблема, майже у всіх селах, а про віддалені від райцентрів я взагалі вже не говорю, аптек взагалі не має, а у ФАПах, якщо той ФАП взагалі є, не усі працівники мають засоби індивідуального захисту, а тому сільські жителі взагалі позбавлені можливості купити такі засоби, бо навіть поїхати у місто не вийде – транспортного сполучення немає.
☑️Якщо ж ми з вернемося до законодавства, яке регулює фінансове забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, то відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» фінансування санітарних і протиепідемічних заходів, а також програм забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, інших програм, спрямованих на профілактику захворювань населення, здійснюється за рахунок державного і місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, а також позабюджетних коштів, тобто такими засобами мала б забезпечити держава, місцеві ради, як це роблять у Італії (захисні маски розносять по будинках, квартирах, і це я знаю від родичів, що зараз проживають там), а також місця у яких на дверях вказано «без маски не заходити», про те аж ніяк за рахунок громадян.
☑️А відносно заборони відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності та спортивних та дитячих майданчиків, то мені взагалі незрозуміло як будь що відвідувати можна лише з домашніми тваринами, про те вже з дитиною, організм якої росте та розвивається, що в свою чергу потребує постійного руху та свіжого повітря, перебувати у цих місцях вже не можна так як і не можна на спортивних та дитячих майданчиках. Вважаю, що дані заборони не продумані та не є тими механізмами, які можуть зупинити поширення коронавірусу.
Моя особиста думка, що потрібно дотримуватися жорстких заходів з метою непоширення корона вірусу, однак такі заходи мають бути продумані, як і у частині фінансового забезпечення так і у частині рівності усіх у правах, а то дожилися, що у домашніх тварин, якими, до речі, можна за комунальні платежі розрахуватися?, та їх господарів більше прав, під час карантину, ніж у дітей та їх батьків.