Пенсія – це не дотація держави, а результат праці протягом життя людини. Таку думку не раз висловлював прем’єр-міністр Володимир Гройсман, анонсуючи пенсійну реформу. Поданий на розгляд Верховної Ради законопроект тільки підтверджує цю думку. Пенсію треба заробити (головне, щоб не “потрібно було”), пише джерело.
Страховий стаж – найголовніший фактор
Якщо Ви – пенсіонер і вам вже кожного місяця виплачують від 1312 грн, варто налаштуватись на краще: суму перерахують, залишать вам більшу – і буде вам покращення. Хоча б невелике (обіцяють зростання від 200 до більше 1 тис. грн). Науковці, прокурори і депутати – вас ніхто не позбавить вже призначених пенсій з їх особливостями.
А от якщо вам від 49 років, то саме час змобілізуватися – зміни стосуватимуться у першу чергу вас. І перше, що треба з’ясувати – який у вас страховий стаж.
Іншими словами, скільки часу Ви працювали із офіційним оформленням і сплачували внески до Пенсійного фонду. Якщо Ви нарахуєте 25 років (а краще – 35) і більше, а особливо якщо Ви продовжуєте працювати і стаж буде збільшуватися – у вас теж все чудово: коли прийде час виходити на пенсію, Ви отримаєте місячну плату, виходячи з вашого стажу і зарплатні, сума автоматично буде оновлюватись кожного року починаючи з 2021-го (до того оновлення регулюватиме Кабмін).
Яким має бути страховий стаж для виходу на пенсію за віком?
• для виходу на пенсію у 60 р. – 25 років стажу у 2018-му і з кожним роком на 12 місяців більше аж до 35 років у 2028-ому;
• для виходу на пенсію у 63 р. – від 15 до 25 років стажу у 2018-му, і так само з кожним роком на 12 місяців більше аж до 25-35 років у 2028-ому;
• для виходу на пенсію у 65 р. – щонайменше 15 років страхового стажу у 2019-ому, і з кожним роком верхня межа на 12 місяців більша аж до 15-24 років у 2028 році.
Як офіційно “відкупитися”, щоб не допрацьовувати 2 роки?
Якщо стажу замало – можна його “докупити” – сплатити страховий внесок за кількість місяців, яких не вистачає – проте не більше 2 років. Сплата не може бути меншою мінімального внеску, коефіцієнт на перший рік становить 2, на другий – 1,5.
Так, наразі роботодавець платить суму, рівну 22% зарплати найманого робітника до Пенсійного фонду. Після підвищення мінімалки до 3 200 грн мінімальний внесок становить 704 грн. Щоб “покрити” додатковий рік, коли Ви не працювали, треба сплатити щонайменше 16 тис. 896 грн (мінімальний внесок, помножений на 12 місяців і на коефіцієнт 2). За наступний рік треба сплатити щонайменше 12 тис. 672 грн.
Отже, два роки разом коштуватимуть потенційному пенсіонеру 29 тис. 568 грн. З огляду на те, що з кожним роком необхідний страховий стаж збільшуватиметься на рік, комусь такий варіант може видатися привабливим. Якщо вам від 49 років, в разі ухвалення даної пенсійної реформи доцільно буде продумати стратегію дій, яка виявиться для вас оптимальною.
Людям, яким у 2018 році і пізніше виповнюється 65 років, якщо вони досі не вийшли на пенсію, а страхового стажу на момент досягнення такого віку буде менше за 13 років (коли і “відкуп” не допоможе), держава пропонує “державну соціальну допомогу”. Розмір такої допомоги вже був прописаний у законі “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам” і передбачає 30% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з початку 2018 року це 412 грн). Можна лише припустити, що в разі запровадження даної реформи ця норма стосуватиметься більшої кількості людей.
В кого забрали і кому віддали “плюшки”?
Дана пенсійна реформа спрямована на “вирівнювання” ситуації із пенсіями для різних категорій громадян. Про це багато говорили до публікації тексту проекту закону. І правда – прокурори, депутати, дипломати, держслужбовці, науковці, представники місцевого самоврядування і журналісти переводяться на загальне пенсійне забезпечення. Їм будуть платити пенсію, як й іншим.
Розширили перелік осіб, які зможуть виходити на пенсію раніше за інших. Зокрема, це:
- ліліпути, диспропорційні карлики,
- незрячі,
- матері, які мають щонайменше п’ять дітей,
- артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів,
- жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів,
- жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства,
- робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах,
- водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв,
- робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень),
- військовослужбовці. Хоча стосовно військовослужбовців планують створити окремий закон щодо пенсійного забезпечення, який заохочуватиме захищати державу.
За особливі заслуги: строки звернення і умови оновлення
Пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України. Схему визначення розміру надбавки встановлює Мінсоцполітики залежно від наявних заслуг перед Україною. Якщо особа має право на надбавки за кількома підставами, їй призначають більшу, як і раніше.
Для отримання надбавки за особливі заслуги людині треба буде звернутися до місцевого управління Пенсійного фонду і надати всі необхідні документи протягом 3 місяців з дня набуття права на надбавку. Документи можна принести особисто чи надіслати поштою, якщо чогось не буде вистачати – нічого страшного, щоб “дослати” все необхідне, надається ще 3 місяці з дня відповідного повідомлення. Відповісти мають протягом 10 днів.
Якщо збільшиться розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, Пенсійний фонд сам перерахує надбавку за особливі заслуги з дати впровадження нового рівня прожиткового мінімуму, до нього не треба буде звертатися з відповідним запитом. Порядок подання звернення щодо такої надбавки затвердить правління Пенсійного фонду за погодженням із Мінсоцполітики. Рішення з цього приводу можна оскаржити у Пенсійному фонді, Мінсоцполітики та в суді.