Хоча основою зміцнення здоров`я вважається правильно поставлене фізичне виховання, ми спостерігаємо як катастрофічно знижується рівень фізичних навантажень і рухової активності дітей.
На жаль, у Рівному не створюються навіть базові умови для фізичного розвитку дітей та для формування звички вести здоровий спосіб життя. При наявності коштів у міському бюджеті, уроки фізкультури в рівненських школах досі проводяться на напівзруйнованих і малопридатних майданчиках. Про це пише портал «Четверта влада» .
Пропоную звернути увагу на стан пришкільних спортивних майданчиків, на яких займаються більше 20 тисяч рівненських школярів.
Чи можуть бути цікавими і безпечними уроки фізкультури на напівзруйнованих шкільних стадіонах і майданчиках? Більшість з них не оновлювалася відтоді, як була збудована школа. Прибирання і фарбування не рахуються. Пил, чагарники, ржаві металеві конструкції, які подекуди немає сенсу навіть фарбувати, розбиті бігові доріжки, величезні калюжі після дощу, які не просихають по кілька днів і т.д. – все це навряд чи викликатиме зацікавленість до занять фізкультурою у дітей.
Замість того, щоб першочергово створити умови для БЕЗКОШТОВНИХ, ДОСТУПНИХ занять фізкультурою дітям, підліткам, дорослим рівнянам (які теж могли б займатися на шкільних майданчиках в позаурочний час) у Рівному будується величезний стадіон.Стадіон, який матиме не лише спортивну функцію а й розважальну; стадіон – де досить велику частину критих приміщень займатимуть торгівельні точки, ресторан, готель, адміністративні приміщення; стадіон – де реально матимуть змогу займатися спортом всього кілька сотень людей, переважно дорослого віку.
Наявність стадіону, у такому вигляді, як його запроектували, навряд чи сприятиме формуванню здорового способу життя серед школярів Рівного та й великої кількості дорослих рівнян. Адже школярі, у яких заняття в школі закінчуються після 15 год., яким ще потрібно поїсти, виконати домашнє завдання, не їхатимуть на стадіон для активного відпочинку. Особливо ті діти, які проживають не в центральній частині міста, а на Північному, Ювілейному, Боярці і т.д. Сумніваюсь, що рівняни, які не є професійними спортсменами, учнями спортивних шкіл, матимуть безперешкодний доступ на стадіон протягом дня, наприклад щоб побігати о 6-й ранку, пограти у футбол із друзями…
І зрозуміло, що напередодні та у дні проведення футбольних матчів, змагань, концертів навіть вихованці спортивних шкіл не матимуть змогу потрапити на поле стадіону (можливі будуть лише заняття в критих приміщеннях). Про решту бажаючих побігати чи пограти у спортивні ігри – годі й говорити. А якщо змагання кількаденні? А якщо виконавці напр. рівня Океану Ельзи, коли привозиться величезна кількість техніки, монтується і демонтується сцена, накривається поле і т.д.? І повірте, адміністрація стадіону робитиме все, щоб таких концертів та змагань було побільше – адже це має бути основним джерелом коштів для утримання величезної дороговартісної спортивної споруди.
Тоді для кого будується цей стадіон? Точніше, для чого: спортивних та естетичних розваг (концертів) чи масового заняття фізкультурою для рівнян? Про який здоровий спосіб життя та масове залучення 20 тисяч рівненських школярів до фізичної культури йде мова?
Останнім часом все частіше зустрічаються повідомлення з різних міст про відкриття сучасних багатофункціональних спортивних шкільних майданчиків, які в позаурочний час доступні для мешканців прилеглих будинків та всіх бажаючих позайматися фізкультурою.
Наприклад, нещодавно відкрили великий спортивний майданчик біля однієї з шкіл у Хмельницькому (на його будівництво було витрачено 2,8 млн. грн.) .
Вартість таких майданчиків різна, але більш ніж доступна для бюджету міста Рівне. Навіть за кошти, які тільки цьогоріч відкладені на початок будівництва стадіону, вистачило б оновити існуючі та побудувати нові різноманітні майданчики для занять різного виду активностями.
Скільки таких та інших (спортивних, ігрових, багатофункціональних і т.д. ) майданчиків можна збудувати на десятки мільйонів бюджетних гривень, які більш як пів року «лежать в тумбочці у В.Хомка на стадіон «Авангард»!?
«В тумбочці гроші на тролейбуси і на стадіон». Я їх відложив, в цьому році не використав навмисне, щоб ніхто на ці гроші не посягав», – заявив Володимир Хомко на одній із публічних зустрічей.
Чому ці кошти не спрямовуються туди, де вони більше потрібні: в здоров’я і освіту дітей? Чиї інтереси відстоює управління освіти, яке допустило, що біля рівненських шкіл в такому жалюгідному стані спортивні майданчики? Це ж наслідки не кількох років недофінансування, а десятиліть ігнорування. Поганий стан пришкільних майданчиків – це не про красиво-не красиво, це здоров’я наших дітей, це здоров’я нації. Поліпшення здоров’я школярів і молоді не може бути вирішене тільки зусиллями медиків. Здоров’я має бути одним із результатів освіти. Правильно поставлене фізичне виховання є основою зміцнення здоров’я. Поліпшення здоров’я населення через освіту – це світова тенденція.
І не треба розказувати, що в рамках громадського бюджету може бути профінансовано будівництво кількох спортивних майданчиків. Із коштів громадського бюджету мають фінансувати креативні, не типові проекти. А будівництво спортивних та інших майданчиків на території шкіл – це прямий обов’язок місцевої влади. Батьки школярів, мешканці Рівного не повинні писати і подавати на конкурси проекти, забезпечувати необхідну кількість голосів для перемоги проекту, щоб влада спромоглася забезпечити нормальні умови для проведення повноцінних, цікавих уроків фізкультури.
Сподіваюсь міські чиновники та депутати міської ради звернуть увагу на стан пришкільних спортивних майданчиків і зроблять відповідні висновки. Адже не всі рівняни мають змогу водити своїх дітей на спортивні гуртки і секції, і питання не лише у фінансах, а й у фізичній доступності. Тому вкрай важливо забезпечити умови для безкоштовних, доступних занять фізкультурою для дітей і дорослих рівнян по всьому місту. А виявивши бажання і доклавши зусиль, можна ще й знайти кошти на будівництво стадіону «Авангард», наприклад в державному і обласному бюджетах, із залучення приватних інвестицій.
Автор: Олена Пінчук