У Острозькій академії готують капеланів

Щасливе
29.07.2024  16:21

Війна, яку розпочала росія проти нашої країни, породжує цілу низку викликів. Їх долання передбачає вироблення не лише фізичної та психологічної, але й духовної стійкості. Саме тому капелани відіграються важливу роль в лавах Збройних Сил України. Військові капелани воюють разом із військовими і, разом з тим, закривають їхні духовні потреби, підтримують моральний стан бійців, допомагають побратимам та їхнім сім’ям, відспівують загиблих. Місія військового капелана сьогодні має велике значення для армії. Саме тому, Національний університет «Острозька академія» відгукнувся на ініціативу американських партнерів з Міжнародного університету Трініті з реалізації проекту підготовки капеланів в рамках короткотривалого інтенсивного навчального курсу. Результатом партнерства стала сертифікатна програма «Служіння капелана», на якій навчалося 216 осіб, котрі долучені до капеланського служіння в якості штатних капеланів ЗСУ чи капеланів-волонтерів. 26 липня 2024 року в стінах Національного університету «Острозька академія» відбулося урочисте вручення сертифікатів випускникам цієї програми.

Ця сертифікатна програма розроблена для громадян України, які мають бажання опанувати навики душпастирства та духовного життя. До викладання курсів залучено професорів Міжнародного Університету Трініті та НУ «Острозька академія». В межах цієї програмо було проведено вступну підготовку для тих, хто служить у місцевих церквах або в інших сферах безпосередньої допомоги людям (наприклад, охорона здоров’я, збройні сили). Програма складається із чотирьох основних модулів: «Вступ до капеланства», «Навички взаємин для служіння», «Основи християнського консультування», «Підтримка у кризових ситуаціях». В результаті навчання студенти цієї сертифікатної програми отримали знання та навички, які стосуються: душпастирства, міжособистісної комунікації, кризового консультування та вміння ефективно діяти у кризових ситуаціях, консультування щодо духовних та моральних проблем, а також служіння в ролі капелана в межах або за межами християнських спільнот. Сама програма не мала конфесійного характеру і реалізовувалася на принципах діалогу, взаємопідтримки та порозуміння.

Ця програма є унікальною для України, оскільки залучає досвід колег зі США і дає можливість детально познайомитися із американською моделлю капеланського служіння. Крім того, з боку Міжнародного університету Трініті була всебічна підтримка у її реалізації, а також американським партнером було залучено кошти на покриття навчання українських капеланів.

 

«В ці важкі часи, в які змушені жити українці у своїй країні, вже той факт, що капелани з усіх куточків України знайшли час і можливість навчатися і розвивати свої вміння капеланського служіння, свідчить про бажання бути якомога більше корисним у духовній підтримці своїх співгромадян. Важливість цього курсу у тому, що українські капелани перейняли досвід, який зможуть передати іншим своїм колегам», зазначив в урочистій промові до випускників програми президент Міжнародного університету Трініті Кевін КОМПЕЛІЕН.

«Острозька академія – це університет, який не може стояти осторонь потреб України. Від самого моменту свого відродження академія орієнтується на формування національної еліти та забезпечення державницьких інтересів. Сьогодні наша країна бореться із підступним агресором. Духовна та моральна підтримка бійців на фронті, їхніх родин, гідне прощання із загиблими – це невід’ємна складова нашої боротьби із ворогом. Саме тому наш університет відразу відгукнувся на ініціативу американських колег із Міжнародного університету Трініті щодо поширення досвіду капеланства та розвитку компетентностей українських капеланів – як тих, хто служить у війську, так і тих, хто здійснює служіння в якості волонтерів. Відтак, Острозька академія стала українською площадкою для реалізації цієї програми», зазначив під час урочистості вручення сертифікатів Дмитро ШЕВЧУК, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія».

«Процес професіоналізації капеланів має довгу традицію та історію, яка розпочиналася дуже давно. З моменту прийняття та імплементації Закону про службу військового капеланства, що відбувалося уже в умовах повномасштабного вторгнення, постала Служба військового капеланства Збройних Сил України. Місія, яку до цього виконували Церкви та релігійні організації, стала офіційною частиною збройних сил. Сьогодні професійний військовий капелан – це священнослужитель і офіцер ЗСУ. Поруч з професійними капеланами, місію служіння здійснюють багато капеланів-волонтерів. Це надзвичайно важливо, бо силами лише професійних капеланів ми не можемо охопити задоволення духовних і моральних потреб військовослужбовців. В цих умовах дуже важливо, аби професійні капелани та капелани-волонтери здобували якісну підготовку. Нинішня сертифікатна програма відкриває початок систематичної роботи щодо підготовки капеланів в Україні», зазначив о. Ростислав ВИСОЧАН, заступник начальника Служби військового капеланства Збройних Сил України.

«Ця подія засвідчує завершення не просто якогось курсу чи програми, а дуже великої справи. За цією ініціативою організації програми стоїть щось значно більше. Я пам’ятаю 2014 рік, коли розпочиналася українсько-російська війна, починали формуватися добровольчі батальйони. Тоді разом з бійцями на війну йшли капелани волонтери. Одні йшли в окопи, інші намагалися їх духовно підтримувати. Війна має не лише фізичний вимір, вона має також світоглядний вимір. І не можна перемогти на одних фронтах, в той же час програвши на інших. З того часу капеланський рух розвивався в зоні АТО-ООС, він набув певної зрілості. Але повномасштабне вторгнення зумовило нові виклики. Це змушує нас зростати не тільки кількісно, але й якісно. Сьогодні наша спільнота робить усе, щоб підтримати працю як штатних капеланів, так і капеланів волонтерів. Після нашої перемоги капелани будуть не менш потрібні, оскільки тоді будуть нові духовні виклики, на які потрібно буде давати відповіді», зазначив Андрій ОЛЕНЧИК, співзасновник і програмний координатор Християнської Служби Порятунку.

Реалізація цієї програми започатковує формування інших сертифікатних програм з капеланського служіння, клінічного душпастирства, психологічної та моральної підтримки постраждалих внаслідок війни, а також цілісної маґістерської програми з капеланства в Національному університеті «Острозька академія».

 

За повідомленням з пресслужби НаУОА
Фото Тетяни Поліщук

, , , , переглядів: 79


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *