Старий Новий рік і свято Василя: традиції і заборони дня

Щасливе
14.01.2023  10:15

14 січня українці святкують декілька свят.

Перше – свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.

За церковними календарем 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. Саме тоді, згідно з церковними джерелами, за єврейським звичаєм відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після якого дитині й дали ім’я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, – Ісус.

І нарешті, 14 січня – також перший день Нового року за старим стилем. Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадував переддень Різдва та в народі називався Щедрим Вечором, що пов’язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, який обов’язково прикрашали скоромні страви. На Новий рік, як і на Різдво, носили «вечерю», але Цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.

Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування – давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім’ї та розквіту господарства. На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання. До кінця XIX ст. обряд щедрування, увібравши в себе національний колорит та менталітет нашого народу, став явищем народної художньої творчості й таким зберігся і до сьогодні. Далі читайте, як перший день Нового року приходив у оселі українців.

Василів день 2023 – традиції та звичаї

Святкування дня Василя починається ще напередодні дати, в Щедрий вечір 13 січня. Діти і молодь в цю дату ходять до сусідів і колядують. Популярна розвага на Щедрий вечір – переодягання в козу і розігрування жартівливих сценок.

Наші предки вважали святого Василя покровителем свиней. 14 січня прийнято подавати на стіл запечене порося. За обідній стіл запрошують всю сім’ю. Готують також і інші страви зі свинини. Також в цей день вшановують пастухів.

Що не можна робити в день Василя

  • Не можна посівати жінкам.
  • 14 січня жінка не повинна заходити першою в будинок.
  • Не можна рахувати дрібні купюри і монети – це обіцяє бідність.
  • У цю дату не варто віддавати борги.
  • Заборонено займатися рукоділлям.
  • Виносити сміття в цей день – погана прикмета.
, переглядів: 287


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *