Типові помилки на старті IT-бизнесу, з якими допоможуть справитися айті юристи 

Щасливе
26.04.2023  08:35

Чи хотілося вам коли-небудь найняти декількох розробників, орендувати невеликий офіс, взяти декілька довгострокових замовлень, але при цьому не займатися юридичними формальностями? Якщо це і є ваш бізнес-план, ми хочемо попередити вас про зворотну сторону медалі. Спеціалісти з юр компанії для IT розповіли про помилки, які здійснює IT-бізнес на старті та до яких наслідків вони призводять.

1. Без реєстрації бізнесу

Якийсь час “бізнес” може існувати без структури та працювати з короткостроковими проектами на фрілансі, але, як тільки з’являється замовник, для якого факт реєстрації важливий, це стає проблемою. Підприємцям без юридичної історії не довіряють, тому швидше за все ви не зможете взяти довгостроковий проєкт такого замовника. І навіть, якщо вирішите в моменті зареєструвати ФОП або юридичну особу, це не змінить ситуацію.

Ви можете зіштовхнутися з проблемою проходження банківського комплаєнсу. Вас попросять продемонструвати на основі чого ви отримуєте дохід на банківську картку, і до з’ясування обставин можуть заблокувати операції за рахунками.

Щоб уникнути таких проблем, айті юристи радять реєстрацію ФОП, як першу стадію легалізації бізнесу, тим більше, що зробити це можна самостійно на порталі Дія Сіті за 10-15 хвилин. Як тільки бізнес набиратиме обертів та з’являтимуться нові замовники, варто створювати юридичну особу та більш детально планувати структуру бізнесу.

2. Без сплати податків

Відсутність податкової історії — ще один критерій, який перевіряють замовники перед початком співпраці. Більшість замовників не готові здійснювати неофіційні платежі, а отже “компанія”, яка не сплачує податки, може втратити проєкт. Радимо обирати форму ведення бізнесу з мінімальним податковим навантаженням, але вести бізнес легально. Послуги it юристів включають податковий консалтинг, щоб допомогти компаніям на старті обрати систему оподаткування, яка не стане тягарем для бізнесу та буде відповідати вимогам клієнтів.

3. Без контрактів з замовниками та командою

Як замовнику, так і IT-компанії, потрібні гарантії безпечної роботи. Перша сторона зацікавлена в якісному виконання узгодженого об’єму робіт без порушення дедлайнів, а друга в оплаті наданих послуг без затримок. Такі гарантії встановлює договір на надання it послугнаприклад на розробку програмного продукту, проведення маркетингового дослідження або налаштування рекламних кампаній для арбітражу трафіку. Ефективний договір повинен враховувати специфіку послуг та пропрацьовувати ризики. Наприклад, договір на розміщення контекстної реклами повинен містити дисклеймер про те, що компанія не може гарантувати конверсії.

Коли в компанію заходить довгостроковий проєкт, потрібні гарантії стабільності команди. Для цього IT-юристи укладають договори на надання послуг з кожним членом команди, до якого додають умову про необхідність заздалегідь попередити про завершення роботи у компанії, за 30, або навіть 60, днів. Так у компанії буде час, щоб замінити працівника та не порушити дедлайни.

4. Без реєстрації інтелектуальної власності

Типова помилка молодого стартапу — робота без реєстрації прав інтелектуальної власності. Бізнес, у якого немає угод, що підтверджують перехід авторських прав до компанії, не зареєстрована торгова марка та авторське право на ПЗ, не зможе залучити інвестиції, також його ринкова вартість знижується. Тому, як тільки у компанії з’являються власні унікальні технології, важливо захистити їх за допомогою угод та свідоцтв про реєстрацію інтелектуальної власності. Юристи, які здійснюють юридичний супровід it компаній та інвестиційних угоди, пояснили, що без такої документальної бази неможливо пройти due diligence, а отже залучити інвестиції або продати бізнес.

Як показує досвід, початківці у бізнесі часто нехтують юридичними формальностями, але згодом втрачають ще більше фінансів, часу та нервів, щоб “заднім числом” створити сприятливі умови для бізнесу. Тому радимо від початку присвятити трохи часу юридичним питанням, щоб в майбутньому помилки, здійснені на старті, не заважали капіталізації бізнесу.

Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co

переглядів: 236


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *