Президент Петро Порошенко ще в неділю запевняв, що в Україні ніколи не було такого рівня свободи, як зараз, а сьогодні підписав указ, за допомогою якого в Україні заблокують російські соціальні мережі “Однокласники” і “ВКонтакте”, пошуковик “Яндекс” і поштовий сервіс Mail.Ru. Якщо цей указ втілять в життя, країна по суті виявиться в одному ряду з Китаєм або Північною Кореєю, де теж під забороною соцмережі, особливо розроблені іншими державами. 112.ua вибрав топ-10 країн, де вже діють такі обмеження.
Північна Корея є найбільш закритою країною світу. Доступ до соціальних мереж там заблоковано з моменту появи інтернету. Та й взагалі в країні є обмежений доступ до мережі. Логічно, що там не працюють Facebook, Twitter, YouTube, не кажучи вже про “Однокласники” чи “ВКонтакте”. У травні минулого року з’явилася північнокорейська версія соціальної мережі Facebook під назвою StarCon.net.kp, але через день вона зникла.
Китай дуже ревно ставиться до соціальних мереж, розроблених іншими країнами. Ресурси Google, Flickr, Dropbox, Facebook, Twitter, YouTube, частково Вікіпедія – заблоковані в КНР, а жителі користуються китайськими аналогами. Доступ до низки іноземних сайтів з території Китаю обмежується в рамках проекту “Золотий щит” (так званий Великий китайський файрвол), який працює з 2003 року.
Як заробити мільйон з нуля, використовуючи соцмережі
В Ірані з 2009 року заблоковано Facebook, Twitter, YouTube. В Ірані існує одна з найжорсткіших у світі цензура інтернет-джерел. У 2013 року у відкритому доступі з’явилися Facebook і Twitter, однак вони пропрацювали лише 1 день. Влада навіть замислювалася, щоб повністю відмовитися від інтернету.
Пакистан постійно стикається з проблемою доступу до Facebook і YouTube. Причиною в більшості випадків є матеріали, у яких влада вбачає антиісламський контекст. А в 2013 році в країні на три місяці було заблоковано месенджери Skype, Whatsapp, Tango і Viber. Додатки були заблоковані через загрозу тероризму.
В’єтнам часто обмежує доступ до Facebook. Повного відключення немає, але сервіс працює з перебоями. Уряд ретельно контролює інформацію в мережі, наприклад, нещодавно влада обмежувала доступ до Facebook на час протестів через загибель риби. У країні фактично заборонили поширювати неугодні новини в соціальних мережах, а юзерам може загрожувати штраф у розмірі 5 тис. доларів.
30 типових помилок малого бізнесу в соцмережах (частина 1)
Саудівська Аравія періодично бореться з Facebook і YouTube. Громадянам рекомендується активно розповідати про “аморальні” сайти, щоб їх могли заблокувати. У країні на час зникав доступ до “Вікіпедії” і навіть Google Translate. У 2012 році доступ до YouTube було повністю закрито, однак зараз обмежень немає.
Єгипет прославився відключенням інтернету під час “арабської весни” 2011 року. Неодноразово блокували Twitter і Facebook. А скандальний фільм “Невинність мусульман” позбавив єгиптян YouTube на цілий місяць.
У Венесуелі з демонстрантами теж борються з допомогою відключення доступу до мережі. Наприклад, два роки тому в охопленому заворушеннями місті Сан-Крістобаль повністю відключали інтернет. Влада навіть просила Twitter блокувати акаунти, які публікують курс долара на “чорному” ринку. Уряд одного разу в ході протестів відключив зображення на Twitter, а провайдерів змушували блокувати веб-сайти опозиції.
30 типових помилок малого бізнесу в соцмережах (частина 2)
Туркменістан також називають однією з найбільш закритих країн. Неодноразово блокувалися Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, а також месенджери Whatsapp і Wechat. Перестав працювати “ВКонтакте”. Справа в тому, що інтернет і мобільний зв’язок у країні здійснюються через державні організації, що дозволяє владі блокувати потік інформації. А нещодавно користувачів соціальних мереж Line та “Однокласники” викликали в міністерство національної безпеки для “бесіди”, вони перевірялися на предмет причетності до груп, які обговорюють політичні і соціальні проблеми.
У Туреччині як такої офіційної заборони на використання соціальних мереж немає, але практично під час кожної НП у країні, як-то невдалий військовий переворот або часті теракти, відразу зникає доступ до Twitter. Twitter і YouTube не раз блокувалися за рішенням суду, але пізніше заборону знімали. У республіці також практикують заборону на висвітлення в ЗМІ терактів.
Не хотілося б бачити Україну в цьому списку. Європи, до якої ми йдемо, тут немає.
Джерело: 112.ua