Українці дуже мало знають про приватизацію. Це показали результати опитування, проведеного Центром економічної стратегії за допомогою дослідницької компанії GfK Ukraine. Мета опитування – оцінити ставлення українців до п’яти реформ: освіти, пенсійної, медичної, земельної та приватизації.
Результати показали – лише трохи більше половини респондентів вважають, що знають хоча б частково про те, що відбувається з приватизацією в Україні.
Плюси приватизації. Українці відмічають переваги приватної власності над державною. На їх думку, приватні підприємства частіше інвестують у нові технології та розширення виробництва, а також платять робітникам вищу зарплату.
Серед українців існує думка, що політики розкрадають гроші державних підприємств і потім цими грошима фінансують вибори, що погано впливає не лише на конкретні підприємства, а й на існування політичної системи в цілому. Натомість приватний власник з більшою ймовірністю, аніж державний, не допустить розкрадання активів підприємства.
Ризики приватизації. Громадяни вбачають небезпеку в тому, що умови приватизації будуть прописані під конкретних олігархів, які зможуть купити державні підприємства за заниженою ціною. Отже, при розробці механіки приватизації, уряд має звернути увагу на умови приватизації, їх прозорість та чесність.
На питання “Чи потрібно залишити у державній власності стратегічні підприємства, а решту продати, або необхідно приватизувати всі підприємства?” 78% громадян відповіли, що стратегічні підприємства мають залишитись в державній власності. Ця відповідь відповідає концепції тріажу – урядової класифікації держпідприємств. Уряд розділив активи на ті, які потрібно залишити в держвласності, продати, ліквідувати або передати у концесію.
Відповідаючи на питання що більш необхідно країні “залучення стратегічних інвесторів із досвідом роботи у відповідних галузях і планом розвитку”, або “отримання максимальної ціни від продажу державних підприємств”, майже 86% віддало перевагу першому. Українці вважають, що пріоритетними має бути залучення стратегічного інвестора із відповідним досвідом і планом розвитку підприємства.
За результатами опитування більшість українців вважають, що державні підприємства є джерелом корупції. Громадяни також погоджуються з тим, що приватний власник є ефективнішим за державу.
Отже, задля боротьби з корупцією, в Україні потрібна прозора та чесна приватизація із залученням стратегічного інвестора. Новий, розроблений урядом, законопроект про приватизацію державного майна повинен сприяти цьому.
Репрезентативне опитування громадян України проведено в липні-вересні поточного року в рамках проекту “Критичне мислення проти популізму”, ініційованого Центром економічної стратегії за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні.
Дмитро Яблоновський, старший економіст Центру економічної стратегії.