17 травня в церковному календарі – день пам’яті мучениці Пелагеї. Жила вона в Тарсі (Мала Азія) в III столітті. Сім’я була заможною, тому дівчина отримала непогану на той час освіту. Якось побачив Пелагею спадкоємець імператора Діоклетіана і почав відразу добиватися руки красуні. Але дівчина кожного разу йому відмовляла, тому що сповідувала християнство і хотіла стати нареченою Христа.
Пелагея отримала хрещення і мріяла також привести до істиної віри свою матір, але та відмовилася і силоміць привела дочку до спадкоємця імператора. Знаючи, що Пелагею одразу піддадуть тортурам щойно дізнаються про її віру, чоловік наклав на себе руки.
Мати розізлилася, що її дочка довела такого заможнього чоловіка до самогубства. Тому силоміць відвела дівчину на суд. Та імператору Діоклетіану дівчина відразу сподобалася, він навіть запропонував їй стати його дружиною. Проте дівчина і йому відмовила. Розгнівався він тоді і спалив норовливицю на вогні.
Що не можна робити в цей день
- Не обривайте дерева, кущі.
- Не варто сваритися з рідними, лихословити.
- Не рекомендується пити алкогольні напої.
- Не ображайте птахів, особливо ворон.
Народні прикмети і традиції на 17 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: на калині вже з’явилися квіти — вже можете сіяти у відкритий ґрунт огірки, гарбузи, боби, кукурудзу;
- багато хрущів — на посушливу погоду найближчими днями;
- почути як кує зозуля — чекайте на гарну і сонячну погоду;
- сильно дощить — буде хороший урожай;
- небом зграйками сновигають горобці — довгий час буде гарна погода;
- 17 травня зранку на траві немає роси — скоро погода зміниться.