Податковий борг: негативні наслідки як для бюджетів громад, так і платників податків

Щасливе
29.04.2023  19:00
На Рівненщині чимало суб’єктів господарювання та громадян мають заборгованість перед бюджетом зі сплати податків, зборів та платежів, що контролюються податковими органами.
Зокрема, місцевим бюджетам юридичні особи боргують 190,6 млн грн, а фізичні особи 140,7 млн гривень. Із загальної суми заборгованості 168,0 мільйонів гривень – це несплачені майнові податки. При цьому самі суми боргу у кожного платника окремо, як правило, незначні.
Нагадаємо, якщо податковий борг до 3060 грн (тобто 180 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), то податкова вимога боржнику не надсилається (не вручається), а заходи спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу не застосовуються. Право податкової застави щодо таких сум також не застосовується.
При цьому, на суму узгодженого грошового зобов’язання, несплачену у встановлений Податковим кодексом України строк, нараховуються пеня та штрафні санкції.
Якщо податковий борг зросте до 3061 грн, розпочинається стандартний механізм стягнення податкового боргу. Строк давності, визначений Податковим кодексом, для стягнення податкового боргу, розпочинається з дня виникнення податкового боргу в сумі понад 3060 гривень.
Саме з податкової вимоги платник податків має можливість дізнатися про факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов’язок погасити податковий борг і можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Тобто, платники із сумами боргу до 3060 гривень, які не отримали податкової вимоги, можуть навіть і не звернути увагу на його наявність та накопичувати борг за рахунок штрафних санкцій, які застосовуються за несвоєчасну сплату податків.
Платник самостійно може дізнатись про наявність податкового боргу в такий спосіб:
здійснивши звірку розрахунків в Центрі обслуговування платників за місцем його реєстрації;
скористатись власним «Електронним кабінетом платника» наявності особистого електронного цифрового підпису.
Якщо наявність податкового боргу у фізичної особи підтвердилась, необхідно здійснити наступні кроки:
з’ясувати причину виникнення податкового боргу шляхом самостійного аналізу або шляхом звірки розрахунків у Центрі обслуговування;
самостійно сплатити податковий борг;
у разі незгоди із сумою донарахованого контролюючим органом грошового зобов’язання, оскаржити таке рішення в адміністративному або судовому порядку.
Звертаємо увагу, що недонадходження податків до місцевих бюджетів, накопичення боргу впливає як на стабільність фінансової спроможності громад, на подальше фінансування їх програм соціально-економічного розвитку, так і  на імідж самого платника.
Тож, шановні платники податків, щоб уникнути негативних наслідків, виконуйте податковий обов’язок та сплачуйте податки вчасно і в повному обсязі!
переглядів: 291


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *